Menu

 

GadeteaterFestival
Tirsdag 13.08.19 kl. 10.00

11 internationale kunstner-ensembler



Mandag den 12. august til søndag den 18. august (begge dage incl.)

GadeteaterFestival
Hent hele programmet (pdf)


11 internationale håndplukkede kunstner-ensembler kommer med spektakulære små shows inden for genrer som : ny-cirkus, human-specifik teater, akrobatik, jonglering, livemusik, gadeparade og meget mere. Gadeteater er inkluderende. Publikum kommer helt tæt på kunsten, ansigt til ansigt.
Optræden rundt i byens gader og torve i alle fem dage.



WORKSHOP LES PO’ BOYS STREET PARADE
Mandag den 12.08.19 kl. 18.00 - 21.00
Folkehjem
Haderslevvej 7
6200 Aabenraa

VI SØGER DELTAGERE TIL STREET PARADE
Alle kan være med - du skal være frisk på at lære lidt dansetrin og enkel koreografi mandag aften kl. 18-21 og igen tirsdag fra kl. 15.30
Send mail til : dorthe.lindahl@gmail.com Så kontakter vi dig.

LES PO’BOYS STREET PARADE
af Cie Bemol (FR)
www.compagniebemol.comSe videoen herTirsdag den 13.08.19 kl. 16.30 - 17.10
Start fra Nørreport til Storetorv
6200 Aabenraa

Officiel åbning af festivalen
Tirsdag den 13.08.19 kl. 17.15
Fra scenen på Storetorv

Live-koncert med Jazzband
Tirsdag den 13.08.19 kl. 17.30
Fra scenen på Storetorv



OTROS AIRES
af Duo Laes (AR)
www.duolaos.comSe videoen herOnsdag den 14.08.19 kl. 15.00 - 15.30
Storetorv 4
6200 Aabenraa

BIG DANCERS
af Teatro de Calle (ESP)
www.elcarromato.comSe videoen herOnsdag den 14.08.19 kl. 15.30 - 16.00
Start fra Nørretorv til Storetorv
6200 Aabenraa

OTROS AIRES
af Duo Laes (AR)
www.duolaos.comSe videoen herOnsdag den 14.08.19 kl. 16.30 - 17.00
Storetorv
6200 Aabenraa

BIG DANCERS
af Teatro de Calle (ESP)
www.elcarromato.comSe videoen herOnsdag den 14.08.19 kl. 17.00 - 17.30
Start fra Storetorv til Nørretorv
6200 Aabenraa



HEADSPACE
af Electric Circus (NL)
www.electric-circus.euSe videoen herTorsdag den 15.08.19 kl. 11.00 - 16.00
Kirkepladsen, (torv ved Sydbank)
6200 Aabenraa

LA GRANDE PHRASE
af Cie Didier Theron
Torsdag den 15.08.19 kl. 16.00 - 16.45
Genforeningshaven
Madevej
6200 Aabenraa



LES MOUTONS
af Corpus (CA)
www.corpus.caSe videoen herFredag den 16.08.19 kl. 11.00 - 11.30
Nørretorv 2
6200 Aabenraa

A FLOCK OF FLYERS
af Corpus (CA)
www.corpus.caSe videoen herFredag den 16.08.19 kl. 14.00 - 14.30
Nørretorv 2
6200 Aabenraa

CAMPING ROYALE
af Corpus (CA)
www.corpus.caSe videoen herFredag den 16.08.19 kl. 16.00 - 16.40
Nørretorv 2
6200 Aabenraa



CALLEJEROS
af Teatro de Marionetas Microbio (CHILE)
www.marionetasmicrobio.blogspot.comSe videoen herLørdag den 17.08.19
kl. 10.00 - 10.15
Kl. 11.00 - 11.15
Kl. 12.00 - 12.15
Storetorv, Storegade 30 (ved det Gamle Rådhus)
6200 Aabenraa

THE PILGRIM
af Theatre of Coincidences / Bello Abril (AUSTRALIEN-CHILE)
www.thepilgrimscabinet.comSe videoen herLørdag den 17.08.19 kl. 10.30 - 12.30
Storetorv, Storegade 30 (ved det Gamle Rådhus)
6200 Aabenraa

THE SOUND OF SEWING
af The Mobile Sewing Company (NL)
www.hetmobielenaaiatelier.nlSe videoen herSøndag den 18.08.19 kl. 12.00 - 16.00
Restaurant Under Sejlet
Flensborgvej 15
6200 Aabenraa

Hent hele programmet (pdf)

Støttet af hovedsponsor Sydbank
- samt øvrige sponsorer:
Aabenraa Kommune / Sund Vækst puljen / Områdefornyelse Nords aktivitets- og eventpulje / Skifter Andersen Fond / Nordea-fonden / Frøs Sparekasse / Under Sejlet





I denne sæson er der hovedvægt på humor og musik.

Optræden rundt i byens gader og torve i alle fem dage